
Zawartość zestawu
- Douszna mikrosłuchawka indukcyjna,
- Pętla indukcyjna Bluetooth,
- Ładowarka sieciowa USB,
- Przewód mini USB do ładowania,
- Baterie SR416SW (337)
Zasada działania
Pętla bluetooth indukuje pole, które jest odbierane przez słuchawkę i zamieniane na dźwięk. Oznacza to, że siła głosu w słuchawce jest zależna od odległości między pętlą a słuchawką oraz głośności ustawionej w telefonie jak i samej pętli. Zestaw nie wpływa na sposób prowadzenia rozmowy telefonicznej, co oznacza, że zasięg takiej rozmowy jest nieograniczony. Pętla posiada wbudowany mikrofon, co sprawia, że komunikacja może odbywać się w obydwie strony. Mikrofon jest na tyle czuły, że powinien wychwycić nawet cichy szept.
Mikrosłuchawka
- Uruchomienie słuchawki sprowadza się jedynie do włożenia baterii. Odkręć czarne wieczko, tak jak odkręca się butelkę. Włóż baterię płaską stroną do góry (lub kółeczkiem w stronę sprężynki) i zakręć. Wieczko nie zawsze ściśle dolega do samej słuchawki. Jeśli czujesz opór, nie dokręcaj mocniej.
- Bateria wystarcza na około 5-6 godzin rozmów.
- Pamiętaj, aby bardzo dokładnie wyczyścić ucho przed każdym włożeniem słuchawki, gdyż zatkanie wylotu dźwięku woskowiną spowoduje utratę łączności i uszkodzenie słuchawki.
- Zawsze przechowuj słuchawkę w stanie wyłączonym.
- Baterie do słuchawki mają oznaczenie 337 lub SR416SW. Można je kupić w niemal u każdego zegarmistrza, jak i w wielu punktach fotograficznych.
- Przezroczysty drucik wystający z wieczka to zawleczka ułatwiająca wyjęcie słuchawki z ucha. Nie jest to antena.
Pętla indukcyjna
Zadaniem pętli jest utrzymanie łączności między telefonem a samą mikrosłuchawką. Pętla łączy się z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Czas pracy pętli wynosi od 4 do 10 godzin zależnie od modelu.
Pętla to nic innego jak duża cewka z cienkiego gęsto nawiniętego drutu. Można ją zobaczyć delikatnie rozchylając oplot. Mimo z pozoru delikatnie wyglądającej konstrukcji pętla jest dość odporna na uszkodzenia. Nie oznacza to jednak że można nią czarpać, naciągać czy mocno zwijać. Prosimy obchodzić się z tym elementem w miarę ostrożnie.
Pierwsze uruchomienie (parowanie z telefonem)
Przed przystąpieniem do dalszych kroków: włóż słuchawkę do ucha a pętlę załóż na szyję. Pętla nie będzie działać z innego miejsca.
Pętlę należy sparować z telefonem przed rozpoczęciem użytkowania. Zależnie od modelu pętli czynność ta sprowadza się do włączenia urządzenia i wyszukania go na liście urządzeń Bluetooth w telefonie. Pętle wymagają przełączenia ich w tryb parowania. Zwykle robi się to poprzez przytrzymanie przycisku głównego lub włącznika przez około 5 sekund, aż do momentu zasygnalizowania tego stanu przez diodę led.
Parowanie pętli Bluetooth
- W zależności od modelu pętli proces parowania przebiega nieco inaczej. Przed przystąpieniem do połączenia telefonu z pętlą, określ z którą pętlą masz do czynienia (nazwa producenta pętli jest zwykle napisana gdzieś na obudowie):
- Jabra: Przytrzymaj przycisk przez co najmniej 5 sekund, do momentu, w którym dioda świeci światłem ciągłym (nie miga). Po osiągnięciu tego stanu spróbuj wyszukać w telefonie urządzenie Bluetooth (o nazwie "Jabra Talk 5", "Jabra BT2025" lub podobnej).
Po udanym sparowaniu lampka zamiga parę razy. - Samsung: Przesuń boczny przełącznik. Następnie przytrzymaj przycisk na przednim panelu przez co najmniej 5 sekund do momentu, w którym dioda obok przełącznika zacznie migać na niebiesko i czerwono.
Następnie: wyszukaj urządzenie Bluetooth w telefonie. Pętla powinna pojawić się pod nazwą "Samsung Headset" lub podobną.
Po udanym sparowaniu lampka Zaświeci się jednorazowo parę razy na niebiesko, a później nie będzie się już podświetlać. - Nokia: Przytrzymaj przycisk przez 5 sekund. Zielona lampka powinna podczas parowania szybko migać. Po udanym sparowaniu będzie podświetlać się na chwilę co parę sekund.
- Upewnij się, że podczas korzystania z pętli światło diody nie jest widoczne przez ubranie - jeśli będzie, zaklej lampkę czarną taśmą.
- Jeśli nie uda Ci się sparować pętli ze swoim telefonem, zadzwoń i poproś o szczegółowe instrukcje dla Twojej pętli.
Wyłączanie i włączanie pętli
O ile pętla nie posiada przesuwanego przełącznika: przytrzymaj przycisk główny lub zasilania przez kilka sekund do momentu zasygnalizowania zmiany stanu przez diodę led.
Sterowanie rozmową
Działanie przycisku głównego na pętli jest zależne od telefonu, ale zwykle:
- pojedyncze kliknięcie odbiera (lub odrzuca) połączenie,
- dwukrotne kliknięcie wybiera ostatni numer,
- dłuższe przytrzymanie rozłącza połączenie.
Ustawianie głośności
Na głośność słuchawki ma wpływ kilka czynników:
- Ułożenie słuchawki w uchu: zależnie od kąta obrotu wokół własnej osi głośność może się zmienić nawet o 50%,
- Odległość słuchawki od pętli indukcyjnej: ta zwykle jest stała, więc mamy na nią niewielki wpływ. Aby zrozumieć o co chodzi przysuń pętlę bliżej ucha.
- Głośność ustawiona na pętli, o ile pętla posiada taki regulator. Pętla Samsung ma do tego dedykowane przyciski, pętla Jabra nie posiada takiej regulacji,
- Głośność ustawiona w telefonie.
Dobrze ustawioną pętlę i słuchawkę można poznać po tym, że głośność w telefonie nie przekracza połowy a rozmówcę wyraźnie słychać.
Uwagi
- Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest sprawdzić, czy wszystkie elementy zestawu działają przez deklarowaną ilość czasu lub co najmniej taką ilość czasu, jaka jest Ci potrzebna.
- Upewnij się, że rozłączenie zestawu w czasie pracy (np. poprzez utratę zasięgu lub rozładowanie baterii) nie spowoduje samoczynnego przełączenia telefonu w tryb głośnomówiący!
- Wycisz telefon i zablokuj klawiaturę w czasie rozmowy.
- Staraj się trzymać telefon w miarę wysoko (np w kieszeni marynarki), wyświetlaczem w stronę ciała (komórce łatwiej jest wtedy utrzymać "zasięg" sieci).
- Jeśli obawiasz się trybu głośnomówiącego, najlepiej zaklej głośnik taśmą lub innym materiałem wygłuszającym.
- Jeśli to możliwe, podepnij do telefonu zwykłe słuchawki. Mogą posłużyć jako dodatkowa antena i zapobiec przełączeniu telefonu na głośnik.
- Upewnij się, że Twój telefon zniesie kilka godzin rozmowy. Jeśli masz wątpliwości, podłącz powerbank.
- Nie zapomnij zmienić baterii w słuchawce na nową w dniu "akcji".
- Nie zapomnij naładować telefonu. Wyłącz wszystkie zbędne aplikacje, aby oszczędzać energię.
- Słuchawka reaguje na wszelkie zmiany pola magnetycznego w swoim otoczeniu. Dziwne szumy i buczenie są normalne.
Pomoc
- W razie problemów zadzwoń na aktualny numer infolinii, znajdujący się na stronie www.specteam.pl/Kontakt
- Sprzęt jest wypożyczany na co najmniej 3 dni nie bez powodu:
- Pierwszy dzień jest na odebranie sprzętu, szkolenie i testowanie,
- Drugi na testowanie i zgłoszenie ewentualnych uwag,
- Trzeci dzień to dzień akcji i jest to czas, w którym nie można już zgłaszać reklamacji. Pamiętaj o tym!